Spíte dobře? Poradíme vám, jak vybrat správnou a kvalitní postel

Bez spánku nelze žít. A i když vnímáme postel jako naprosto všední součást své domácnosti, má její výběr veliký vliv na kvalitu života. Chcete se přece budit odpočatí, předcházet bolestem zad, nachlazení a třeba i alergiím? Vybírejte postel s rozmyslem.

Vždy nejdřív myslete na to, pro koho je postel určená a zda bude sloužit ke každodennímu spánku. Pokud budete v posteli spát denně, rozhodně na ní nešetřete. Nevyplatí se vám to. Pořiďte si kvalitní rám postele, stejně jako rošt a matraci.

Na velikosti záleží

Pohodlný spánek potřebuje svůj prostor. Běžná délka postele je 200 cm. Ideální je, když je vaše lůžko alespoň o 20 cm delší než vy samotní. I pro vysoké lidi existuje řešení – dají se pořídit postele až do délky 240 cm.

Standardní šířka jednolůžkové postele je 90 cm. U dvoulůžka je to pak 160 nebo 180 cm. V posledních letech se také významně rozšířila nabídka postelí o rozměru 140×200 cm – jde o královskou velikost pro jednotlivce a ideální volbu pro přítulné páry.

Kvalitní rámy nevržou

Rám postele musí být z kvalitního a stabilního materiálu. Jistotou jsou rámy z masivního dřeva nebo kovu. Investice do pevného rámu se vám určitě vyplatí. Zatímco šrouby v dřevotřískovém rámu se mohou časem vyžvýkat, rám masivní postele stačí jednou za čas obejít se šroubovákem, dotáhnout spoje a je po vrzání.

Víte, proč má postel čelo? Aby do ní nefičelo. Pokud u vás v bytě táhne, raději se držte klasiky a pořiďte si postel s čelem v oblasti hlavy. To vás ochrání před průvanem a nepříjemným nachlazením. Čelo v nohách není nezbytné, pokud však třeba vybíráte postel pro dítě, které se odkopává, čelo může efektivně bránit pádu peřiny na zem.

Prach a roztoči

Ideální výška postele pro zdravého dospělého člověka je mezi 45 a 55 centimetry od země, počítáno i s matrací. Při zemi prochází průvan, který víří prach s roztoči – při spaní na nižších postelích tedy riskujete potíže s alergiemi.

Pokud máte potíže s pohybem nebo vybíráte postel pro seniora, doporučujeme zvolit ještě vyšší postel. Ideální je, když při sezení na posteli se nohy dotýkají země v úhlu větším než devadesát stupňů. Výška postele by se tedy měla – v návaznosti na výšku člověka – pohybovat mezi 55 až 70 cm.

Zapomeňte na molitan

Výběr matrace je téma samo pro sebe. Rozhodně však zapomeňte na molitan. Na trhu je dnes obrovská nabídka kvalitních matrací. Jsou vyrobené z různých přizpůsobivých pěn a kombinovaných materiálů, které dokážou odvádět teplo, vlhkost a umí se přizpůsobit vašemu tělu. Lékaři doporučují spíše tvrdší matrace, které poskytují zádům lepší podporu. Při výběru rozhodně vezměte do úvahy i hmotnost a věk člověka.

Rošt zajišťuje, aby matrace dýchala. Navíc se díky své pružnosti prohne a přizpůsobí tomu, kdo na matraci leží. Proto se vám pohodlněji spí.

Přejeme vám sladké sny!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.