Sprcha, či vana? To je to, oč tu běží!

Mytí je každodenní součástí našeho života. Někteří ho berou jen jako nutnost, rychle se osprchují a zase běží dál. Jiní si rádi napustí horkou vanu, čvachtají se nebo relaxují v pěně, dokud voda nevystydne. Jste spíš „vanaři“, nebo „sprchaři“? A na základě jakých kritérií se rozhodovat, když nově zařizujete koupelnu? Poradíme vám.

Prostor
Jen málokdo má koupelnu tak velkou, jak by si přál. My ostatní musíme dělat kompromisy. To však zjistili již i výrobci vybavení do koupelen, tudíž na trhu existuje opravdu široká nabídka, která umožňuje pořídit si obrovský sprchový kout, stejně jako maličkou vanu.
Najít můžete i hybridní vanu se sprchovací zástěnou, která kombinuje výhody obojího, nebo sprchový kout s vaničkou, která má hloubku i 40 centimetrů. Je tedy už jen na majiteli bytu, na jeho preferencích a životním stylu, jakou variantu upřednostní.

Horizontal view of modern bathroom

Pohodlí
Co je člověku pohodlné, může být velice individuální. Pokud je ale vaším snem naložit se do vany, zapálit svíčky, nalít si skleničku vína a relaxovat, sprchový kout vám asi vytoužený požitek neposkytne. Vyšší komfort pak mohou přinést vany s masážními prvky, které vhání do vody vzduch a vytváří tak perličkovou koupel. Ještě intenzivnější je pak vířivá lázeň, při níž čerpadla nasávají vodu, která je pak smíchána se vzduchem a tryskami se vhání zpět do vany.

Woman relaxing at bubble bath

S přibývajícím věkem nebo například po úrazu, kdy máte zhoršenou hybnost, se pro vás dost možná stane vana významným nepřítelem. Zjistíte totiž najednou, jak nesnadné je z ní vylézt. V této situaci je sprcha o mnoho pohodlnějším řešením. Při výběru ale vždy dbejte na to, abyste si pořídili co možná největší možný rozměr vaničky, a tím pádem i celého koutu – při sprchování oceníte každý centimetr navíc a určitě budete spokojenější, když nebudete neustále narážet lokty do stěn.

V dnešní době jsou dostupné i modely sprch vybavené například sedátkem a masážními tryskami ve výši zad, které mohou poskytnout příjemný relaxační zážitek a alespoň částečně vynahradit touhu po masážní vaně.

Man Showering, Water Washing Over Him

Je sprchování úspornější?
Často se říká, že sprchování je úspornější, protože trvá kratší dobu a protočíte méně vody. Je to ale pravda? Někdy ano, ale většinou ne. Běžné sprchové hlavice mají průtok asi 10 litrů za minutu. Když se tedy sprchujete 2 minuty, protočíte jen 20 litrů vody. Ovšem už při mytí vlasů strávíte pod sprchou mnohem více času. A co teprve, když se zasníte! Uplyne deset nebo patnáct minut a při zavírání kohoutků vám dojde, že veškerá úspornost sprchování je pryč.

Vany mívají většinou objem mezi 110 až 150 litry, vždy je však potřeba myslet na Archimédův zákon. Průměrná koupající se osoba totiž ve vaně zabere přibližně sedmdesát litrů, tudíž pro napuštění vany spotřebuje – podle velikosti vany – i méně než 50 litrů.

Douche shower gel,body lotion,shower relaxing muscles.Depilation,anti cellulite

Čistota a údržba
V otázce hygieny se názory různí. Odpůrci sprchových koutů říkají, že vzhledem k jejich členitosti se zástěny koutů špatně čistí a drží se v nich velké množství plísní. Jinde se ale zase dozvíte, že sprchování je naopak hygieničtější a sprchové kouty jsou snadnější na údržbu. Rozhodujícím faktorem tedy bude vždy uživatel sprchy – podle toho, jak dobře ji budete udržovat, odvětrávat a čistit, tak zdravé bude i vaše sprchování.

cleaning bathroom

Podobně je to i u van. Někteří odpůrci totiž tvrdí, že v napuštěné vaně se člověk koupe ve vlastní špíně. Argument je to ale spíš úsměvný a situaci se snadno vyhnete, když se před napuštěním vany nejprve alespoň zběžně osprchujete z nejhoršího.

Mytí je zdravé, ale nesmí se to přehánět
Ať už se nakonec rozhodnete pro sprchu, nebo pro vanu, vždycky myslete na svou kůži, která je jedinou vaší ochranou před vnějším světem. Když je kůže dlouho vystavená vodě, vysušuje se, je citlivější a celkově jí to neprospívá. Nezapomínejte proto o kůži pečovat šetrnou kosmetikou, koupacími oleji a vyživujícími krémy.

Beautiful woman in bathroom

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.