Světlo umí čarovat. Poradíme, jak s jeho pomocí zútulnit váš domov

Účelně umístěné a správně zvolené osvětlení zvládne s interiérem vašeho bytu udělat hotové divy. Jak na to, abyste se vyhnuli školáckým chybám a zařídili si praktické a zároveň krásné světlo ve svém domově? Poradíme vám.

Proti únavě a pro dobrou náladu

Dny se zkracují a ubývá slunečního svitu, což lidský organismus nesnáší vždy nejlépe. K tomu, abyste nebyli nevrlí a zbytečně unavení, může pomoci i správně osvětlený prostor, ve kterém se pohybujete. Jak na to, aby bylo světlo ve vašem bytě účelné, zdravé i krásné? Přinášíme vám několik tipů, které stojí za to zvážit.

Různé prostory mají různé nároky

Každá místnost má v bytě jinou funkci a využívají ji různí lidé odlišným způsobem. Osvětlení proto vybírejte podle individuálních potřeb a nároků jednotlivých prostorů. Obecně lze říct, že každá místnost by měla mít více zdrojů světla. Ty pak umožní místnost přizpůsobit konkrétní situaci. Je dobré umístit jedno svítidlo u stropu, aby poskytovalo orientační osvětlení celého prostoru.

Další zdroje světla by měly být situované tak, aby dodávaly dostatek světla na konkrétní místa, jako je například psací stůl, kout s pohodlným křeslem na čtení nebo pracovní deska kuchyňské linky.

Specifickou kategorií tvoří stojací lampy, které jak svým designem, tak způsobem osvětlování prostoru dokážou vykouzlit příjemnou a útulnou atmosféru.

Nepodceňujte barvu

Významným faktorem, který ovlivní ladění celého prostoru, je také práce s barvou světla. Tu neurčuje jen barva stínidla lampy, ale především samotná žárovka. V současné době je k dostání široká škála odstínů.

Studené působí sterilně a předměty, které osvětlují, vyhlížejí chladně a neosobně. Pokud se doma nechcete cítit jako v nemocnici, volte raději žárovky s teplejšími odstíny. Žluté světlo navíc evokuje slunce, což vám v zimních měsících pomůže udržovat dobrou náladu.

Ne všude to musí zářit

Různé místnosti vyžadují různou intenzitu osvětlení. Prostory, kterými se jen prochází, jako je například vstupní hala nebo chodba, stačí nasvítit orientačně – asi 100 luxy. Zrcadlo však osviťte intenzivněji. Doporučují se dva světelné zdroje, které však nesmějí oslňovat. Můžete je umístit buď po stranách, nebo nahoře a dole.

Buďte hraví

Obzvláštní pozornost věnujte osvětlení u pracovního stolu. Stolní lampa musí mít především funkční charakter a nesmí vás oslňovat. (link na starší článek – ještě nepublikovaný) Zároveň by ale měla mít dostatečnou svítivost – doporučuje se 300 až 500 luxů. Pokud chcete šetřit svůj zrak, doporučuje se mít vždy kromě stolní lampy rozsvícené ještě centrální stropní světlo.

I přesto, že existují doporučení, jak je vhodné svůj byt osvětlit, fantazii se meze nekladou. Tak proč si třeba nepověsit nad postel pár lampionků nebo vánoční světelný řetěz už nyní?

FOTOGALERIE

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.