Vánoce mimo domov? Žádná utopie. Stačí se jen rozhodnout

Rok co rok je to stejné, všude plno shonu, soupeření v počtu napečených druhů cukroví, úklid a nikdy nekončící dřina, otravné písničky v supermarketech, lživý marketing snažící se nám vnutit i to, co opravdu nikdo nechce, a nekonečné fronty na kapry a stromky. Pak tedy jeden večer sounáležitosti plný společných obav, jestli svíčky nepodpálí byt, kost z kapra neudusí dědečka a jestli měkké dárky budou neustále rostoucím ratolestem sedět. Vánoční pohoda, nebo spíš klasický stres, tentokrát ale výjimečně oděný v pleteném svetru s jelenem? A to jsme se ještě ani nedostali k povinným návštěvám příbuzných v dnech následujících.

Ano, bude to jako každý rok. Přestože si všichni slibujeme, jak letos nebudeme řešit dárky a místo toho si konečně odpočineme, nikdo z nás tomu skutečně nevěří. Jestli se vám ježí vlasy na hlavě při této představě a toužíte po změně, zkuste to radikálně. Možná, že ten pravý odpočinek vás potká daleko za hranicí komfortní zóny každodennosti, když si k Vánocům nadělíte zážitek. Ba co zážitek, pravý prožitek svátků, jak je neznáte. Mimo domov, zato v pohodě a klidu.

Pojďme si spolu projít 5 míst, kam stojí za to se podívat, a zvlášť o Vánocích. Svátky mimo domov mohou být příjemným zpestřením zaběhlých životních stereotypů. Kam byste se nejraději vypravili vy?

Vánoční Helsinky

Finsko – z Helsinek do Laponska a zase zpět

Ať už hledáte domov Santy Clause, nebo útěk před vším, co s vánoční komercí souvisí, oblast za polárním kruhem může být místo, kde to najdete. Ztratit se na pár dní v pustině nebo navštívit malebné, avšak turisty pulsující městečko Rovaniemi, pozorovat soby a užívat si ticho a klid.

To vše můžete spojit s návštěvou finského hlavního města Helsinky, které návštěvníkům otvírá bezpočet architektonických památek, procházkových tras kolem světýlky ověnčených přístavů a vánočních trhů, nabízejících vedle svařeného vína i pobyty ve veřejných saunách.

Dobrou zprávou pro klidu chtivé je i to, že Helsinky zatím nejsou turisty příliš zatíženou oblastí, a navíc byly vyhlášeny jedním z nejčestnějších a nejbezpečnějších měst na světě. No tak na co čekáte? Popadněte šálu, severskou detektivku a hop do letadla. Z Prahy do Helsinek létá přímo několik leteckých společností, včetně té naší národní.

Laponští sobi, hory sněhu a ticho prohřejí duši i v té nejtřeskutější zimě.

Sauna je pro Finy nutnou společenskou každodenní událostí.

New York, New York

Není snad města, které by více dokázalo zúročit vánoční atmosféru, jak ji známe z filmů, které si o svátcích tak rádi znovu a znovu pouštíme. Jestli chcete být o Vánocích doma v New Yorku, určitě nebudete sami. Mnoho turistů využívá toto město pro svou zimní dovolenou, zatímco Newyorčané město opouštějí a vracejí se ke kořenům do svých rodných vísek. Nic z toho ovšem toto město nenechá ani na moment usnout. Proto by se mohlo stát i vaším přechodným svátečním domovem.

Buda s Peští také slaví

Jestliže jste se rozhodli vyjet na svátky do světa, abyste si poprvé skutečně odpočinuli, Budapešť by mohlo být to pravé útočiště. Těch pár hodin cesty ve vlaku nebo autobuse můžete využít k dohnání spánkového dluhu a od prvního momentu, co vystrčíte nos z dopravního prostředku, se můžete nechat tímto městem hýčkat. Na trzích pomazlete své chuťové pohárky výborným tradičním štrúdlem, tělu dejte odpočinout v termálních Szchéneyiho lázních a pak jej trochu protáhněte třeba na bruslařské ploše. Večer se nakrmte slaďoučkým maďarským cukrovím a nechte se unášet na vlně slasti a klidu.

Pro lyžaře italské sjezdovky

Patříte-li mezi ty, co nejraději relaxují aktivně, tady máme tip na exotickou dovolenou na vrcholcích hor obkroužených sjezdovkami. Výhoda italských lyžařských středisek spočívá mimo jiné i v tom, že jinde nenajdete tak skvělé lyžařské zážitky s příchutí největší kulinářské velmoci na světě. Ať už v horách, nebo u moře, Italové vás rozhodně hlady strádat nenechají. A to je o Vánocích také důležité.

Prohřát kosti v indickém státě Goa?

Když už pryč, tak daleko. Když už jiné svátky, tak kompletně. Zcela nový zážitek zajisté čeká toho, kdo uteče nejen před shonem a povinnostmi, ale i před podnebím. Chcete-li si uprostřed zimy prohřát kosti, co takhle zamířit do Indie? Pláže v oblasti Goa jsou pro turisty připravené a život zde se dá vést v porovnání s turisticky oblíbeným jihem Španělska nebo třeba s Kanárskými ostrovy skutečně nízkonákladově. Do oblasti se dostanete buď letecky, nebo vlakem, a i přesto, že místní náboženství naše svátky příliš neprožívá, komunita turistů ráda ozdobí stromek i na pláži.

Pláž Candolim a její výzdoba

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.