Vánoční zvyky nejsou přežitkem. Dodržování tradic má své kouzlo i dnes

Tradice jsou, co dělá Vánoce Vánocemi. Připomeňte si s námi některé zvyky, které stojí za to dodržovat a oživovat tak dávné kouzlo nejkrásnějších svátků v roce.

Advent

Advent je období 4 svátečních nedělí před Štědrým dnem. Tradičně se jednalo o období půstu a rozjímání před příchodem svátku narození Spasitele. V dnešní uspěchané době by nebylo k zahození před opulentními Vánocemi také trochu zpomalit. Co vy na to?

K adventu také neodmyslitelně patří věnec se 4 svícemi. Jak si vyrobit ten nejpěknější? Podívejte se do našeho článku.

Barborky

Na 4. prosince připadá svátek sv. Barbory. Tradičně se s ním spojuje zvyk řezání třešňové větvičky, kterou si dáte doma do vázy s vodou. Říkalo se, že kolikátý den od uříznutí barborka vykvete, tolikátý měsíc v následujícím roce budete mít štěstí. V rámci další tradice pak, pokud větvička vykvetla do Štědrého dne, čekalo děvče v domě brzké vdávání. V každém případě je ale krásné, když vám doma uprostřed nejtemnějších dní vykvete trocha blížícího se jara. Tak neváhejte a třešňovou větévku si ještě uřízněte.

Se samotnými vánočními svátky je spojená celá řada zvyků, které mají ukázat, jak na tom budete v příštím roce se zdravím, zda se bude dařit lidem i úrodě nebo jestli neumřete.

Jablečná magie

Jablka k Vánocům neodmyslitelně patří. Jedním z nejznámějších zvyků je jejich krájení – když najdete hvězdičku, znamená to štěstí. Když ale uvidíte křížek, značí to hrozící vážné onemocnění, nebo dokonce smrt.

Malá nápověda – jabloň patří mezi rostliny čeledi růžovitých, které jsou stavěné podle čísla 5. To můžete vidět například na jejich květu, který má 5 lístků. „Základním nastavením“ jablek tedy je mít 5 jadřinců, a tím pádem i vytvářet při rozkrojení hvězdičku.

S jablky se ale věštilo i jinak. Hospodář vzal 12 jablečných jadérek, dal je do misky s vodou, a kolik jich vyplavalo na hladinu, tolik se dalo v příštím roce čekat suchých měsíců.

Pokud jste chtěli podpořit soudržnost rodiny, i v tom vám jablko mohlo pomoct. Oloupané jablko se rozkrájelo na dílky tak, aby každý přítomný dostal kousek. Věřilo se, že když by pak někdo z těchto lidí v příštím roce zabloudil, stačilo mu jen, aby si vzpomněl na ty, se kterými jablko jedl, a našel by cestu domů.

I vdavekchtivé dívky si přišly s jablkem na své. Stačilo oloupat jablko tak, že ze slupky vznikla co možná nejdelší spirála. Tou pak dívka třikrát zatočila nad hlavou a odhodila ji. Ze vzniklého tvaru pak mohla zkusit s trochou fantazie odhadnout písmeno, kterým začíná jméno jejího budoucího muže.

Ať už máte zájem o věštění, nebo ne, jablka jezte ve velkém množství. Jsou plná vitamínů a pomohou vám překonat ve zdraví zimní období.

Ořechy

Podobně jako s jablky je to i s vlašskými ořechy. Kromě toho, že jsou plné energie, s nimi naši předci také věštili budoucnost. Jak na to?

Nasušili jste si ořechy ze zahrádky? Ideální. Oříšek stačí rozlousknout a už je jasno. Pokud je plod zdravý, čeká vás radost a štěstí. Když je ale zčernalý, očekávejte neštěstí a smutek. Nechcete-li se při rozloupávání ořechů třeba do pečení zbytečně stresovat svou budoucností, poradíme vám malý trik, když je ořech znatelně lehčí než ostatní, je vysoce pravděpodobné, že je zkažený. Tak ho ani nelouskejte.

Jestliže se vám při rozloupávání ořechu podaří udržet skořápku celou, můžete ji využít při dalším tradičním věštění. Každý člen rodiny si do skořápky přilepí voskem malou svíčku a pustí ji do vody, například v umyvadle. Podle chování „lodičky“ se pak dá odhadovat, jak se bude vyvíjet váš další život.

U stolu

Rituály patří také ke štědrovečernímu stolu, u kterého se má sejít celá rodina na znamení vzájemné úcty, lásky a přátelství. Celý den platil půst, jenž měl skončit teprve s východem první hvězdy na nebi. Po jejím vyjití se symbolicky u stolu zapálila svíčka a všichni zasedli k prostřenému stolu.

Na Štědrý večer nesmí být u stolu lichý počet stolovníků. Říkalo se totiž, že smrt se chodila před večeří dívat na prostřené stoly, a kde našla lichý počet talířů, tam si měla v příštím roce pro někoho přijít. Hospodyně na ni ale uměly vyzrát – jednoduše prostřely o talíř navíc. Od stolu se smělo stát teprve, když všichni dojedli. Po večeři se teprve zapalovaly svíčky na stromečku a zpívaly se koledy.

Také na vás už dýchla vánoční atmosféra? Přejeme vám klidné prožití nejhezčích svátků v roce a příjemně strávený čas s rodinou.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.