Vezměme to od podlahy. Jaké jsou výhody a nevýhody nejčastějších podlahových krytin

Zařizování domova by měla být cesta za stylovým a zároveň funkčním, praktickým, udržitelným a ekonomickým řešením. Podlaha je jedním z nejzásadnějších prvků interiéru. Ovlivňuje totiž teplotu v pokoji, hlukovou izolaci či akustické vlastnosti místnosti.Navíc se jedná o velkou a dlouhodobou investici a velký stavební zásah, takže se zde rozvaha skutečně vyplatí.

Již dávno odzvonilo indiferentním šedým kobercům a linu, které nám připomíná chodbu vedoucí ke školní družině. Krytiny, které jsou v současnosti na trhu, dokážou uspokojit náročného estéta i neoblomného praktika.

Jak ale vybrat tu správnou, babo, raď. Ani my si netroufneme vám vnucovat jedno nebo druhé řešení. V potaz je třeba brát dispozice každého konkrétního obydlí a potřeby obyvatel. V rozhodování vám ale možná pomůže stručný přehled výhod a nevýhod, který jsme připravili.

Dřevěná podlaha

Podlahou všech podlah a královnou matkou všech podlahových krytin je zajisté dřevěná podlaha. Tradiční masivní materiál slibuje při dobré péči dlouhotrvající funkčnost a snadnou obnovitelnost.

Palubky či klasické parkety je možné až 4krát znovu vybrousit, a navrátit jim tak jejich původní vzhled. Jako o správné monarchy je ovšem o ně třeba pečovat a hýčkat si je. Dřevěné podlahy je třeba čistit co nejšetrněji, bez zbytečných chemikálií a ideálně suchou cestou.

Nehodí se do interiérů s předpokládanou vlhkosti vzduch vyšší 60 % ani do místností, kde by měla prudce klesat či stoupat teplota. Dřevěné podlahy jsou také náročnější na vstupní investici, výše záleží na typu a kvalitě požadovaného dřeva a v případě parket se může prodražit i montáž. To vše ovšem pro leckoho vyvažují bezesporné výhody v podobě dobré tepelné i zvukové izolace a dlouhodobé životnosti.

Laminátová podlaha

Levnější alternativou, která také nabízí dřevěný dekor, ale jiné vlastnosti, je laminátová podlaha. Dostupná je v bezpočtu vzorů včetně exotických dřevin. Levnější je jak na nákup, tak na montáž, kterou díky zámkovému systému zvládnete i sami. A bez lepení.

Taková podlaha se i snadno udržuje, je vhodná pro alergiky, odolná proti poškrábání i vyšisování a hodí se pro podlahové vytápění. Nevýhodou laminátu ovšem je jeho neobnovitelnost a horší hluková izolace. Povrch podlahy je relativně drsný a chladný, nehodí se tedy příliš například do dětských pokojů.

Dlažba

Z nejširší škály designů a vizuálních variant budete moci vybírat, rozhodnete-li se pro keramickou dlažbu. Ta je pro svou tepelnou vodivost velmi vhodným doplňkem podlahového topení, naopak bez něj je chladná, mokrá klouže a pro obytné místnosti může být příliš tvrdá.

Výhodou je ale její snadná údržba a odolnost vůči vlhkosti i chemikáliím. Je to také ekologicky udržitelná varianta, která je nehořlavá a vhodná pro alergiky. Ač se dá pořídit relativně levně, její montáž bývá komplikovanější a může se prodražit.

Lino, vinyl, nebo přírodní lino?

Krytiny z PVC nebo vinylu jsou výbornou variantou do velmi zatěžovaných míst. Tyto podlahy nejsou náchylné na čisticí chemikálie ani vlhkost, zároveň jsou jejich povrchy měkké, teplé a příjemné na dotyk. Jejich nevýhodou je ovšem absolutní neobnovitelnost, náchylnost k proražení a celkem rychle nastupující známky sešlosti. Časem sešlé lino je na vyhození, což se stává velkou ekologickou zátěží. Je však velmi levné.

Sice dražší, ale ekologičtější je tzv. přírodní lino neboli marmoleum, které splňuje současné nároky na udržitelnost a zdravotní nezávadnost. Je vyrobeno ze lněného oleje (fermeže), který má mít mimo jiné i pozitivní účinky na lidské zdraví.

Marmoleum je i pro své antistatické a bakteriostatické vlastnosti považováno za ideální krytinu do bytů alergiků a astmatiků. Prodává se v mnoha barevných variantách a jeho funkční životnost se odhaduje na 50 let. Poté je možné jej ekologicky zlikvidovat například na kompostu. Stejně jako PVC je velmi příjemné na dotek, snadno se zahřeje na pokojovou teplotu, tlumí hluk, snese i vysokou zátěž a jednoduše a levně se udržuje.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.