Víme, jak si při jarním úklidu poradit s okny, podlahou i zimním oblečením?

Šmouha támhle, pavučina onde. Předjarní sluneční paprsky ukazují, co bylo v zimním přítmí nenápadně skryté. Nevyhnutelný velký jarní úklid je na spadnutí. Jak se k němu postavit, aby přestal být noční můrou? Poradíme vám.

Udělejte si harmonogram

Když se věci pojmenují, mnohem lépe se s nimi pracuje. Zkuste se proto projít po bytě s papírem a tužkou a sepsat si, co je třeba udělat. Se seznamem si pak v klidu sedněte, dejte si kávu a promyslete si, kdy co uklidíte, a jak se o práci podělíte se členy rodiny. Když se úkoly rozplánují a rozdělí, uvidíte, že z nepřeberné hromady úkolů vznikne dobře zvládnutelný plán.

Dejte šanci slunci

Vyleštěná okna udělají s bytem hotové zázraky! Nejen, že zjistíte, o kolik světla jste přicházeli, ukáže se vám také úplně nový a krásný výhled. Však to znáte. Možná jen malý tip do začátku – než se pustíte do skel, omyjte nejdříve okenní rámy.

Jak mýt samotné okenní tabulky asi nemá smysl popisovat. Doporučuje se ale mýt okna spíše v době, kdy je pod mrakem. Když je slunečno, okna rychle usychají a vznikají tak další šmouhy. Navíc hrozí, že budete každou chvíli oslnění.

Plastová okna nechte zkontrolovat

Při péči o okna si všímejte i ostatních částí. Rámy jsou totiž velmi namáhané povětrnostními podmínkami – změnami teplot, zatékáním při dešti, mechanickým poškozením a podobně. Prohlédněte tedy lak a těsnění, jestli není potřeba něco vyspravit. U plastových oken se doporučuje kontrola a seřízení odborníkem alespoň jednou za dva roky.

Nebojte se pavouků, oni se bojí víc

V rámci jarního gruntování si udělejte čas i na úklid podlah. Jeho náročnost bude záležet na tom, jaký povrch doma máte. Většinou si vystačíte jen s mopem a saponátem. Dobrým pomocníkem jsou ale také vysavače s vodním filtrem, které jsou vhodné nejen pro alergiky. Pokud máte starší dřevěné parkety, možná by si po letech zasloužily ošetřit voskem.

Určitě vás čeká i vysmýčení koutů od prachu. Pokud se štítíte pavouků, jen připomínáme, že „tělíčka“, která vymetete z rohů, jsou s největší pravděpodobností jen schránky, ze kterých původní majitelé vyrostli a svlékli je. Nejedná se tedy o opravdové mrtvé pavouky. Pavouci jsou pravděpodobně stále živí a pokračují ve své činnosti za vedlejší skříní.

Deponujte sezónní věci

Zimní boty v předsíni, péřovky, lyže. Šup s nimi do skříní, do sklepa nebo na půdu. Jaro se blíží a jejich čas pomalu ale jistě končí. Ještě před tím ale všechno pečlivě zabalte a ochraňte před případným poškozením nebo napadením moly, popřípadě vlhkostí či plísní. Jestli potřebujete ušetřit prostor, použijte na sezónní oblečení vakuové pytle.

Třiďte, vyhazujte a podpořte charitu

Nové jaro vám dává i prostor na nový začátek. Projděte si svoje věci a to, co už nepotřebujete, nepoužíváte nebo nechcete, nechte odejít. Popelnice ale není jediné řešení. Staré oblečení můžete dát na charitu, která mu zajistí nový život. Podobně můžete poslat dál i spoustu dalších věcí, které mohou udělat radost jiným lidem. Stačí se podívat na web některé dobročinné organizace.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.