Voda není a nebude. Naučte se s ní šetřit co nejdříve. Víme, jak na to!

Zákaz zalévání. Málo vody ve studni. Vyprahlá pole a rozpraskaná půda. Současné suché období, které podle odborníků trvá už šestým rokem, dnes ovlivňuje život každého z nás. Nenechte se zmást tím, že voda z vodovodu pořád bez problémů teče. Je na nás, jestli to tak bude i v budoucnu. První krok – neplýtvat zbytečně vodou – může udělat každý z nás a není to až tak těžké. Jak na to? Ukážeme vám!

Myslete na vodu

Zní to prozaicky, ale skvěle to funguje. Pokud si pokaždé, když přijdete do kontaktu s vodou, uvědomíte, že je cenná a je jí nedostatek, určitě se k ní postupně začnete stavět novým způsobem. Co třeba, když se místo pěti minut zkusíte sprchovat jen tři?

Kap! Kap! Kap!

Zjistěte, jestli vám nekapou kohoutky nebo neprotéká toaleta. Může se vám zdát, že jde jen o pár kapek, ale není to pravda. Tímto úplně neužitečným způsobem můžete denně přijít i o desítky – u protékající toalety dokonce i o stovky – litrů cenné pitné vody.

Pomoci mohou efektivnější systémy. Pořiďte si úsporný splachovací systém, který využívá menší množství vody. Užitečné jsou také termostatické baterie, které mísí teplou a studenou vodu rychleji, nebo úsporné sprchovací hlavice a perlátory. Věděli jste, že takový perlátor na koupelnové baterii může snížit průtok vody i na 6 litrů za minutu?

Necháváte téct vodu, když si čistíte zuby? Jednoduše ji vypněte a už tím jedním otočením kohoutku navíc trošku pomůžete světu. A vezměte si, kolik vody ušetříte, když budete kohoutek vypínat i při mytí vlasů!

Sprcha, nebo vana?

Při sprchování sice doopravdy protočíte méně vody, než když si napustíte vanu. Na druhou stranu, pokud jste schopní kontemplovat pod horkou sprchou klidně půl hodiny, o ekologickém sprchování už nemůže být řeč. Možná si raději napusťte tu vanu. Více o věčném dilematu, zda je lepší se koupat, nebo sprchovat, najdete v našem předešlém článku.

Méně špinavého nádobí = méně práce

I v kuchyni můžete vodu využívat účelněji. Myčku na nádobí spouštějte, jenom když je plná. Pokud myjete nádobí ručně, napusťte si dřez vodou. Věděli jste, že když myjete dvakrát denně nádobí pod tekoucí vodou, spotřebujete třeba i 70 litrů vody? Když se nad tím zamyslíte do důsledku, hodně vody by se ušetřilo už tím, kdybychom nešpinili tolik nádobí. Není přece potřeba vytahovat stále nové hrnečky, pijte celý den jen z jednoho.

Dešťovku do sudů!

Šetřit vodu můžete i na zahradě. V první řadě si střádejte dešťovou vodu do sudů. V obdobích bez deště pak zachrání vaše záhony před záhubou. V každém případě ale zalévejte brzy ráno, nebo ještě raději až večer – omezíte tím odpařování a voda se tak dostane tam, kde je potřeba.

A jedna rada na závěr – když odjíždíte na dovolenou, preventivně uzavřete přívod vody. Nikdy nevíte, co se může stát.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.