Vůně

Ačkoli si to dnešní člověk obklopený ze všech stran vizuálními vjemy už neuvědomuje, čich je pro savce nejdůležitějším smyslem. Právě vůně, které cítíme, mají velmi komplexní dopad na na náš organismus – silně ovlivňují naše emoce, a dokonce mohou i posílit imunitní systém. Jak si zlepšit náladu i zdraví a provonět pochmurné zimní dny?

Pozor na chemii!
Na trhu existuje nepřeberné množství různých umělých vůní, víte ale, že mohou být i nebezpečné? Umělé osvěžovače vzduchu mohou obsahovat alergenní, nebo dokonce karcinogenní látky. Jestli chcete mít jistotu, že přípravek, který si koupíte, neobsahuje například benzen, formaldehyd, toluen, xylen, styren nebo další nebezpečné látky, hledejte na obalu značku certifikace IFRA (International Fragrance Association), která hlídá nezávadnost vonných prostředků. Produkty bez certifikátu nemusí být zdravotně nezávadné.

Rozšířené je používání vonných svíček a tyčinek, i zde je však třeba dbát na kvalitu a co nejmenší množství přidaných umělých látek – uvědomme si, že vše, co vám doma voní, vdechujete spolu se vzduchem do plic a přechází to do krevního oběhu.

Scented candles

Dejte přednost přírodě
Chcete-li mít krásný a voňavý domov, základem je vždy pořádek a dobré větrání. Jako přírodní vůně je možné použít stále oblíbenější éterické oleje – k provonění bytu poslouží přírodní difuzéry, které mívají často podobu skleněné nádobky, do níž se nalije olej. Pomocí tyčinek z bambusu nebo ratanu vložených do lahvičky se pak vůně rovnoměrně uvolňuje do vzduchu.

Beautiful young woman taking aroma therapy

Jakou vůni zvolit?
Každý člověk je rozdílně citlivý a má rád jiné věci. O to více to platí pro vůně. Když si zvolíte tu správnou vůni, přinese vám klid, pohodu a novou energii. Při výběru éterických olejů si nechte poradit, ale vždy myslete na to, že vůně musí být především příjemná vám. Pokud vám něco „nevoní“ nebo máte s některou vůní spojenou negativní vzpomínku, určitě vám nepomůže od stresu, i když vám ji doporučí odborník na slovo vzatý.

Incense sticks on bedside table

Vděčné vůně

Meduňka
Výrazná osvěžující citrusová vůně má zklidňující dopady na tělo i mysl a díky její široké škále účinků bývá pokládána za jednu z nejsilnějších esencí v aromaterapii. Uvolňuje a působí blahodárně při pocitech duševního vyčerpání, nespavosti i depresi. Uklidňuje emoce a pozitivně přispívá i ke klidnému odpočinku. Má také antivirotický a protizánětlivý efekt.

Lemon Balm, Melissa Officinalis

Levandule
Má uvolňující a zklidňující účinky, osvěžuje vzduch a zlepšuje kvalitu spánku. Díky jejím hojivým schopnostem se doporučuje i při bolestech hlavy a migréně.

Herbal oil and lavender flowers

Máta
Vůně mátové esence osvěžuje a podporuje soustředění, odbourává napětí i stres a nepřekvapí ani, že ulehčuje při dýchacích problémech, pomáhá při rýmě a nachlazení. Zmírňuje nevolnost a žaludeční potíže. Pozor ovšem, používání máty se nedoporučuje, pokud podstupujete homeopatickou léčbu.

Fresh mint on a wooden table

Růže
Olej z okvětních lístků růže je jedním z nejceněnějších na světě. Jemná květinová vůně dokáže pozvednout náladu a dodává energii. Navozuje pocit harmonie a přináší duševní rovnováhu. Pomáhá také při depresích a stavech úzkosti.

Garden rose

Vanilka
Ačkoli kvůli její intenzitě a sladkosti nesedne každému, dokáže navodit atmosféru domova, podporuje chuť k jídlu a pomáhá při nespavosti. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že vanilka spolu s čokoládou patří mezi nejúčinnější esence s afrodiziakálními účinky – kdy jindy to vyzkoušet než při dlouhých zimních večerech!

Vanilla Beans and Orchid

Pomeranč
Lehká a svěží vůně, která zlepšuje náladu a odbourává pocity smutku a deprese. Zklidňuje a navíc působí i proti nevolnosti.

Organic oranges on the orange tree

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.