Vynechejte letos baňky a vyrobte si krásné ozdoby z papíru. Víme, jak na to

Hledáte, čím byste letos mohli ozvláštnit svůj vánoční stromeček? Zkuste hvězdy a další zajímavé ozdoby z papíru. Našli jsme ty nejefektnější nápady a vzory. Naplánujte si s dětmi vánoční tvořivou dílnu. Když sejí nezaleknete, budete naprosto nadšení!

Základem úspěchu je správný barevný papír

Papír, který použijete, musí být dost tenký, aby se dal snadno i několikrát přeložit. Měl by dobře držet hrany, které by i po opětovném rozložení měly zůstat dostatečně viditelné. V žádném případě se pak papír nesmí v místě překladu trhat.

Většinu těchto vlastností bez potíží splní i běžný kancelářský papír. Aby byly vaše ozdoby opravdu krásné, nakupte si papíry barevné nebo potištěné, například notovou osnovou. Gramáž papíru by neměla překročit 80 gramů na metr čtvereční, doporučujeme spíše papíry o něco tenčí.

Kromě bílých papírů na zkoušku a barevných na výsledné ozdoby si před začátkem tvoření připravte nůžky. Na většinu skládání totiž budete potřebovat malé čtverce papíru, které si budete muset nejdříve nastříhat. Po ruce mějte také trojúhelníkové pravítko, ostrou tužku a lepidlo na papír.

Začněte andělíčkem

Popisovat slovně skládání papíru je asi takové, jako kdyby vám někdo líčil teoreticky, jak lézt na žebřík. Spadli byste jako hruška už z první příčky. Proto se raději podívejte na video.

Předem je však třeba říct, že velikost papíru, jakou zvolíte, je čistě na vás. Pokud máte tvar složený z více kousků, to nejdůležitější je, aby kousky byly stejné,velikost zmiňovanou ve videu berte jen jako orientační.

Andílek je vhodný i pro úplné začátečníky. Budete na něj potřebovat jen 1 barevný a 1 bílý papír, nůžky, lepidlo. Na to, jak jednoduchý jeto postup, vás výsledek mile překvapí!

Vločka na okno, do pokoje i na stromek

Velice efektní je také 3D papírová sněhová vločka. Můžete ji pověsit na okno nebo do prostoru v pokoji. Pokud byste ji chtěli použít na stromeček, doporučujeme celkově zmenšit rozměry šesti základních čtverců, ze kterých je složená. Při zmenšování ale nezapomeňte, že bude potřeba zmenšit i rozestup nástřihů papíru. Pokud by vám dělalo potíže finální spojení částí vločky lepidlem, můžete použít sešívačku nebo si pomoci oboustrannou izolepou.

Origami pro pokročilé

Pokud jste už vyzkoušeli předešlé tvary a říkáte si, že to bylo snadné, máme tu pro vás výzvu – dvoubarevnou origami hvězdičku. Lepidlo už nebudete potřebovat, vystačíte si s osmi papírovými čtverečky a šikovnýma rukama.

Příprava je trochu náročnější a vyžaduje, minimálně v začátku, více soustředění. Výsledek je ale až ohromující. Volba barevné kombinace je na vás. Spojení černé a bílé je velmi sofistikované, červená se zelenou budou zase vypadat supervánočně, stejně jako v kombinaci se zlatou nebo stříbrnou. Nic vám také nemůže zabránit v tom, abyste zkombinovali barev více.

Už se ničeho nebojíte? To je dobře! Zkuste i následující variaci na hvězdné téma. Stejně jako v předešlém případě budete potřebovat 4 a 4 barevné papírové čtverečky, z nichž vyrobíte 8 komponentů, které v závěru spojíte do kouzelného výsledku. Tak pojďme na to.

Mistrovský kousek na závěr

Pro ty, kdo vydrželi, máme na závěr tradiční Fröbelovu hvězdu. Dočtete se o ní dokonce v encyklopediích. Jméno dostala podle německého pedagoga z 19. století Friedricha Fröbela, zakladatele konceptu mateřské školy, který prosazoval skládání z papíru jako způsob seznámení předškoláků s matematickými principy. Když to tedy zvládli oni, proč ne vy!

Na hvězdu budete potřebovat 2 a 2 dlouhé úzké pruhy papíru o rozměrech 37,5 x 1,5 cm a přibližně 10 minut času.

Když budete chtít své výtvory pověsit na stromeček, bude vám stačit větší jehla, kterou propíchnete dírku, a kousek zlaté nitě, jutového provázku nebo tenké mašle. A může se jít zdobit!

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.