půda

Vyrazte na půdu a pořádně ji prošmejděte. Nikdy nevíte, na co narazíte

Vlastníci starých domů či chalup často nevědí, jaké poklady skrývá jejich půda. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších nálezů, jejichž majitelé díky nim zbohatli. Uvidíte, že poklad neznamená jenom truhla s penězi. Víte, co skrývá vaše půda?

Desítky let stará láhev od piva

Říkáte si, že pivní láhev nemá žádnou hodnotu? O opaku se přesvědčil český nálezce Josef Hrabák z Kroměřížska, který v roce 2015 našel starou láhev na své půdě. K analýze ji přinesl do nejbližšího přerovského pivovaru. Tam mu potvrdili, že byla vyrobena před více než 80 lety. Pivo bylo s největší pravděpodobností předchůdcem jednoho z piv, která vaří dnešní pivovar Zubr. Šťastný nálezce se rozhodl věnovat láhev pivovaru, aby z ní měla radost i široká veřejnost.

Zdroj: www.olomouc.idnes.cz
Zdroj: www.olomouc.idnes.cz

Mumie po dědečkovi

Podivné nálezy, které naprosto nesouvisí s prostředím, kde žijete, jsou vzácné. Pokud se něco takového podaří, je zvědavost médií zaručena. Opravdovou egyptskou mumii v roce 2013 našel desetiletý hoch z Německa, jehož dědeček ji koupil v 50. letech minulého století, kdy obchod s těmito raritními starožitnostmi rostl.

Zdroj: www.novinky.cz, Foto mumie
Zdroj: www.novinky.cz, Foto mumie

Pablo z půdy

V roce 2015 se ze dne na den stal milionářem mladík z New Jersey, který našel na své půdě starý obraz. Když se podíval do levého horního rohu, uviděl nápis Picasso. Tento obraz prý visel u jeho tety, která ho koupila od pouličního umělce za pouhých 10 liber. Nyní má dílo s názvem Žena s kloboukem hodnotu 330 milionů korun.

Zdroj: www.ikiart.org
Zdroj: www.ikiart.org

Artefakt z počátků Beatles

Deska z roku 1962, která pravděpodobně odstartovala kariéru asi nejslavnější kapely světa, byla nalezena na půdě na začátku roku 2016 v Anglii. Desku vyrobili ve firmě HMV v londýnské Oxford Street a měla odstartovat kariéru Beatles. Producenta George Martina měla tato pracovní nahrávka přesvědčit, aby dal Beatles smlouvu. Její hodnotu zvyšuje fakt, že je na ní popisek od Briana Epsteina (manažera Beatles). Nahrávka obsahuje dvě písně – Till There Was You a Hello Little Girl.
 

Pozůstatek hrdinského činu

Na půdě jednoho domu v městečku Lázně Bohdaneč se našly v srpnu 2014 dvě staré rádiové antény. Odborníci potvrdili, že se jednalo o antény používané k posílání kódovaných zpráv o přípravách operace Anthropoid (atentát na Heydricha).

Tak co, už hledáte svítilnu a klíče od půdy? Přejeme hodně štěstí při hledání skrytých pokladů a nezoufejte, když nenajdete věci za milion. Někdy ke štěstí postačí pár zaprášených fotek vašich babiček a dědečků, které tiše leží v někde v krabici.