Vyrazte poznávat cizí kraje. Poradíme, jak a kde nejlépe nocovat!

Léto je skvělé na dovolenou u moře, podzim na cesty za dobrodružstvím. Vyrazte i vy za hranice všedních dní, vždyť co je pověstnější než například podzim v Paříži. Možností je mnoho a nemusí skončit jen u klasického hotelu či hostelu. Pomůžeme vám rozšířit obzory.

Na zámku jako šlechta

Pokud neřešíte rozpočet, ale hledáte spíš něco zajímavého a neobvyklého, můžete navštívit některý ze zámeckých hotelů. Ubytování v tzv. chateau se vyznačuje neopakovatelnou atmosférou, ze které na vás dýchne historie. Tyto „hotýlky“ najdete především v západní Evropě. Ve Francii bývají obklopeny vinicemi, protože majitelé často provozují také vinařství. Ve Skotsku se pak můžete ubytovat třeba na gotickém hradě.

Do podobné skupiny patří i malé hotýlky v historických domech či palácích, na jaké můžete narazit v Benátkách nebo v Toskánsku. V Jižní Americe není problém ubytovat se v haciendách a v Japonsku třeba v šintoistickém chrámu.

Všechny tyto možnosti slibují romantiku a bližší seznámení s místní kulturou. Podobného a dost možná silnějšího prožití kultury můžete dosáhnout ale i s neporovnatelně nižším rozpočtem.

Bydlete v srdci města

Chcete poznat kulturu a lidi zblízka? Bydlete u nich a s nimi. Tato strategie se v posledních letech stala velice populární a stále více cestovatelů volí místo hotelů svobodnější ubytování v městských bytech. Cena se odvíjí nejen od lokality, kde se byt nachází, ale také od velikosti a komfortu.

Pokud si pronajmete celý byt, můžete se s majitelem setkat třeba jen při předání klíčů a při odjezdu. Po dobu své dovolené si budete připadat jako místní a zažijete město zcela novým způsobem.

Staňte se (skoro) domácím

Někteří majitelé pronajímají jen jeden pokoj v bytě, který sami obývají. Stanete se tak vlastně jejich návštěvou. Díky tomu můžete se svými hostiteli posnídat nebo posedět třeba u vína a dozvědět se o místním životě a kultuře více, než byste kdy poznali v turisty přeplněných městských centrech.

Je však pravdou, že podobný způsob cestování vyžaduje dobrodružnějšího ducha. Nejenže určitě musíte umět cizí jazyky (alespoň angličtinu a základní fráze místního jazyka), ale také je dobré se psychicky připravit na to, že pronajímatel je například pracující člověk a může se stát, že na něj budete muset někde čekat nebo se s ním telefonicky domlouvat.

Surfujte na gaučích

Pokud je však dobrodružství vaším druhým jménem, určitě vyzkoušejte couchsurfing. Existují specializované weby, které vám pomůžou najít gauč k přespání kdekoli na světě. Velkou výhodou je cena, protože komunita serfařů na gaučích funguje do značné míry na principu reciprocity. Takže ve většině případů můžete bydlet zadarmo. Velkým tématem je otázka bezpečnosti. Tu vám nikdo nezaručí bezvýhradně, ale na webu najdete recenze, které vám pomůžou zjistit, jak spokojení byli s ubytováním vaši předchůdci. Počet hodnocení se blíží hranici sta procent, a proto je jejich vypovídací hodnota velmi vysoká.

Hlídejte dům a starejte se o zvířata

Existují ale i další možnosti! Můžete se stát „hlídačem domu“. V Británii, Francii, Spojených státech či Austrálii existuje mnoho lidí, kteří v době své dovolené poskytují svůj dům důvěryhodným cestovatelům výměnou za to, že ho ohlídají a případně se i postarají o domácí mazlíčky.

Ať už si zvolíte kteroukoli z variant, buďte opatrní a nezapomeňte při cestování na zdravotní pojištění, které vám nenahradí ani sebepřátelštější hostitel. Šťastnou cestu a dobrý návrat domů.

FOTOGALERIE

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.