Vytvořte si ekologický domov aneb Dejte zelenému bydlení zelenou

Zelená barva je uklidňující pro oko i pro duši. Když se ale natřeme nazeleno i zevnitř, poděkuje nám nejen naše osobní karma, naše peněženka, ale i okolní příroda a budoucí generace. Podívejte se s námi na pár nápadů, jak přizpůsobit domácnost a její chod zeleným, ekologickým principům udržitelnosti.

Plánujete nové bydlení? Zamezte ztrátám!

Chovat se ekologicky většinou znamená i úsporně, když tedy plánujeme rekonstrukci či stavbu, můžeme si předem ušetřit spoustu provozních nákladů a výdajů. Mnoho prostředků šetří energeticky pasivní domy, tedy domy s minimální spotřebou energie.

Není třeba si hned na střechu instalovat solární panely. Mnohdy stačí jen dobře promyslet, jak do interiéru dostat co nejvíce přirozeného světla a tepla, k čemuž pomůže rozumná úvaha při určování orientace stavby, velikosti oken, izolací a zateplení.

Při koupi elektrospotřebičů je třeba sledovat, zda pořizujeme výrobek ze skupiny A+. Skvělým pomocníkem v eko domácnosti je LED osvětlení.

Vyměňte klasické žárovky za LEDky

Nekupuj, vyměňuj

Ať už jde o vybavení domácnosti, nebo oblečení, swap (výměnné) iniciativy se u nás v poslední době široce rozmohly. Sousedské výměny probíhají za pomoci sociálních sítí jako po másle. Zamysleme se, jestli opravdu potřebujeme mít doma vše nové, a než si něco nákladně pořídíme, poptejme se po okolí.

Výměna nic nestojí vás, ani přírodu

Třídit odpad už umíme všichni. Víte ale, že bez zbytečného odpadu by planetě bylo ještě lépe?

Věčný re-cyklus a zero waste filozofie

Recyklování dnes už neznamená jen třídění odpadu. Jde o životní styl, který, dovedený do důsledku, usiluje o nulový odpad. Pořizování věcí na jedno použití je totiž do budoucnosti neudržitelné a pro toho, kdo zeleně uvažuje, již dávno existují schůdné alternativy. Omezit množství zbytečných obalů může každý, i když zrovna nemá kapacitu chodit do speciálních bezobalových obchodů. V klasickém supermarketu si vážené ovoce a zeleninu či čerstvé pečivo vždy můžeme odnést v sáčcích vlastních, které použijeme víckrát. Co třeba si nějaké takové vyrobit za staré záclony?

Pytlíky na ovoce ze záclony:

Opravdu si dnes již všichni můžeme vybrat, jaké produkty pořídíme. Podpora recyklovaných materiálů je také cesta, jak být ekologický. Už jste slyšeli o hřebenech a krabičkách na jídlo ze žvýkaček? Nebo o bambusových kartáčcích či kovových brčkách? Určitě ano, a pokud vám něco uteklo, mrkněte se na pár nápadů, jak se ještě o trochu víc zazelenat:

Anna Bullus recykluje žvýkačky a ze získaného materiálu vyrábí předměty denní potřeby. Na shromažďování materiálu vyvinula i speciální koše.

Bambusové kartáčky uleví nadprodukci plastů.

Kovová brčka můžete po použití umýt a použít znovu.

Nakupovat do vlastních nádob bez použití obalů můžete už i v Čechách.

Na cestu do práce kávu z vlastního hrnku.

Koupí jedné znovupoužitelné lahvičky ušetříte stovky PET lahví.

Jít nakoupit s vlastní taškou je nejen pohodlnější, ale i ekologičtější.

Chcete-li si i vy vytvořit ekologický domov, který bude šetrný vůči přírodě a životnímu prostředí, podívejte se na naši Zelenou hypotéku.

FOTOGALERIE:

foto: istockphoto.com, gumdropltd.com

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.