Jak zavlažovat pokojové květiny, když nejste doma? Tipů je spousta a fungují všechny

Doba dovolených znamená, že se člověk musí postarat o vše živé, co doma zanechává. Psi a kočky jdou ke kamarádům (pokud si je tedy nechceme vzít s sebou na cesty), akvarijním rybkám se nasype krmení do zásoby, ale co s rostlinami? Pořádně zalít nestačí, pokud se z dovolené nevracíte za pár dní. Je potřeba na to jít jinak.

PET láhev a špendlík

Hlavní je dát rostliny pryč z přímého slunečního světla, které zvyšuje potřebu vody, takže ideálně přesunout někam mimo okno. Samozřejmě je dobré rostliny před odjezdem pořádně zalít, ale ještě lepší je použít malý zlepšovák z PET lahve. Z té si vezmete víčko a uděláte do něj opravdu malou dírku. Ideálně špendlíkem nebo něčím podobně malým. Pak do lahve nalijete vodu a uzavřete vrškem. Lahev pak otočíte hrdlem dolů a zavrtáte do zeminy v květináči.

Věc funguje tak, že zemina si poté, co vyschne, začne sama brát tekutinu z lahve. Právě proto musí být otvor ve vršku malý, kdyby byl příliš velký, voda z lahve ihned vyteče a zaplaví květináč, potažmo celý byt. Vhodné jsou proto zejména malé PET láhve, které jsou stabilnější, s dvoulitrovými lahvemi riskujete, že se převrátí.

Provázek pomůže

Stejnou savost zeminy využívá i další vychytávka, na kterou stačí kyblík s vodou a provázek. Je to opět velmi jednoduché. Provázek ponoříte do vody a druhou stranou ho zapíchnete do zeminy v květináči. Můžete takto několika provázky z jednoho kyblíku „obsloužit“ více rostlin současně. Pozor jen na to, aby vzdálenost mezi vodním zdrojem a květináčem nebyla příliš velká, ideálně tak 10 cm. Pomůže také, pokud je kyblík výše než květináč, ale není to podmínka. A rozhodně použijte provázek bavlněný nebo lněný, aby dobře sál vodu.

Alternativou může být použití savé látky. Klidně stačí i hadr. Ten položíte pod květináč bez spodní misky. Jeden cíp látky opět vnoříte do nádoby s vodou. I tato metoda funguje velmi dobře.

Všechny tyto tipy by měly rostlinám zajistit dostatek vláhy na dva týdny, což je většinou dostatečná doba.

Na delší období jen samozavlažovací květináč

Pokud pojedete někam na měsíc nebo i déle, pak už samozřejmě musíte oslovit spolehlivou sousedku nebo poprosit přátele. Existuje i řešení v podobě tzv. samozavlažovacího květináče, který se dá koupit v hobby marketech.

Ať už sáhnete po kterémkoliv řešení, vždy mějte na paměti, že pokud se vracíte po delší době a najdete doma uvadlé rostliny, musíte jim poskytnout cosi jako „první pomoc“. Do vysokého kýble napustíte odraženou vodu a rostlinu ponoříte klidně přes noc. Většinou ji taková kůra navrátí k životu.

FOTOGALERIE

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.