Zelená voda v bazénu a jak se ji zbavit. Ukázka čistého bazénu.

Zelená voda v bazénu? Zbavte se ji snadno a rychle

Řasy, kaly a jiné nečistoty umí pokazit letní pohodu na zahradě u vody raz dva. Běžná bazénová dezinfekce vás však zelené vody v bazénu nezbaví. Ukážeme vám, jak bazén vyčistit krok za krokem a bez hektolitrů chemie.

Bouřky, déšť a prudké výkyvy teplot. To všechno přispívá k tomu, že hladina pH se ve vodě mění, množství řas se zvýší a váš bazén pak vypadá jako brčál. Přítomnost různých mikroorganismů ve vodě je zcela přirozená a zabránit jí nejde. Klíčem ke křišťálově čisté vodě je proto pravidelná filtrace a kontrola pH, které vám napoví, kdy je nejvyšší čas zárodky řas zlikvidovat. Jenže jak bazén vyčistit, když už jednou zezelenal?

1. Zkontrolujte pH vody

Správné pH bazénové vody se pohybuje v rozmezí 6,8 až 7,4. Vyšší pH má zá následek zákal vody a nižší účinnost chlorových přípravků, naopak nízké hodnoty způsobují korozi kovových předmětů v bazénu, podráždění očí i citlivé pokožky. Máte pH nevyrovnané? Pomůže vám speciální granulovaný přípravek, který se ve vodě rozpustí a pH vyrovná do potřebných hodnot. Hodnotu pH kontrolujte minimálně jednou týdně, ať už máte vodu v bazénu čistou, nebo zelenou. S pomocí testovacích tablet či elektronického testeru vám to zabere sotva pár minut.

2. Dejte nečistotám „šokovou“ dezinfekci

Jakmile máte pH ve správných hodnotách, je důležité zlikvidovat všechny řasy i jejich zárodky. Použít můžete klasickou dezinfekci na bázi chlóru nebo aktivní kyslík, který je šetrnější pro alergiky i lidi s citlivou pokožkou. V obou případech je však postup čištění stejný. Ze všeho nejdříve přípravek nadávkujte do vody podle velikosti bazénu a zapněte filtraci na 24 hodin.

3. Dodejte hladině jiskru

Následující den přichází řada na takzvaný vločkovač (v obchodě ho někdy najdete také pod názvem projasňovač). Ten přemění zbývající nečistoty v bazénu na vločky, zlepšuje činnost samotné filtrace a postará se o jiskřivou hladinu vody. Přípravek opět nadávkujte dle objemu vody v bazénu, filtraci zapněte tentokrát na 15 minut a poté nechte vločkovač působit přes noc. Ráno už jen stačí ručním bazénovým vysavačem vločky vysát ze dna bazénu a je hotovo.

Patero pro křišťálově čistou vodu v bazénu

  • Alespoň jednou týdně kontrolujte pH a držte ho na úrovni 6,8 až 7,4.
  • V létě zapínejte filtr alespoň na 12 hodin denně. Možná se vám to zdá příliš, ale bazénová chemie vás ve finále vyjde dráž než pár hodin filtrace navíc.
  • Nekombinujte různé čisticí přípravky. Používejte ucelené produktové řady od jednoho výrobce. 
  • Pravidelně čistěte kartáčem dno i stěny bazénu. Pokud jsou slizké, vytváří se na nich zárodky řas a je nejvyšší čas na „šokovou“ dezinfekci. 
  • Před koupáním v bazénu se vždy osprchujte, výrazně tak snížíte znečištění vody.

Jak na zelenou vodu v bazénu před dovolenou? 

Pokud jedete na několik týdnů pryč, je důležité vodu preventivně ošetřit. Pár dnů před odjezdem pravidelně vodu filtrujte s větší dávkou bazénové chemie, zabráníte tak vzniku řas i množení bakterií a virů. Před odjezdem nakonec do vody přidejte štědrou dávku algicidního přípravku proti tvorbě řas, přikryjte bazén plachtou a časovač filtrace nastavte minimálně na 4 hodiny denně.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.