výhled ze zimní zahrady na modré nebe

Zimní zahrada a vše, co jste o ní chtěli vědět

Zimní zahrada je prosvětlenou částí v domě tvořená nejčastěji skleněnými či polykarbonátovými stěnami. Trochu tak připomíná skleník přilepený k domu. Možnosti využití jsou široké od příjemného posezení až po pěstování různých pokojových rostlin. Jak si zimní zahradu postavit a na co všechno se připravit? To se dozvíte v tomto článku.

Co si představit pod zimní zahradou?

Zimní zahrada bývá jakýmsi zaskleným posezením u domu. Může být v patře, ale i v přízemí, kde většinou navazuje na velké francouzské okno. Efektně vypadá například i půlkruhová zimní zahrada, ovšem její stavba může být náročnější na provedení.

zimní zahrada s barevnými květinami

Nejvíce inspirace a jasnější představu o tom, co se může ukrývat pod názvem zimní zahrada, získáte při prohlížení fotografií na internetu.

Proč si pořídit zimní zahradu?

Zimní zahrada na terase je ideálním řešením pro milovníky přírody a světlých prostor. Jde o perfektní místo pro celoroční pěstování pokojových rostlin vyžadujících více světla. Ze zateplené zimní zahrady můžete vytvořit nejenom příležitostné posezení, ale například i stylový obývací pokoj. Záleží na umístění a propojení s dalšími místnostmi. Díky přístavbě v podobě zimní zahrady navíc trochu rozšíříte obytný prostor domu.

Kde se dá postavit zimní zahrada?

Obecně se dá říci, že kdekoliv, kde je to vhodné. Při orientaci směrem na východ si budete užívat krásné prosluněné ráno, ale odpoledne a večery mohou být studenější.

posezení v zimní zahradě obklopené zelení
posezení v zimní zahradě

Při západní straně se zase může stát, že se bude zimní zahrada v létě přehřívat. Doslova skleník vytvoříte během letních měsíců ze zahrady orientované jižním směrem. Při plánování je tedy dobré zvážit i možnosti stínění pro regulaci procházejících slunečních paprsků a tepla. Ideální však bývá jihovýchodní strana domu.

Výstavba svépomocí

Se stavbou zimní zahrady si poradíte klidně i sami. Základem je dobrý plán myslící nejenom na konstrukci a použité materiály, ale i na další nezbytnosti, jako jsou větrání v podobě oken, dveří či ventilátorů. Aby se vzduch vyměnil, mělo by být větrání umístěno na protilehlých stranách.

Při výstavbě svépomocí jsou jedinými náklady použité materiály. Základní konstrukce bývá často hliníková. Pro stěny a střechu můžete využít sklo. Modernější variantou s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi je polykarbonát. Nezapomeňte také na okapový žlab a pevnou základovou desku.

Jaká jsou potřeba povolení a co všechno si připravit

Speciální stavební povolení nepotřebujete ve chvíli, kdy je zimní zahrada součástí projektu na nový dům, případně rozsáhlejší rekonstrukci. Pokud však chcete přistavět pouze samotnou zimní zahradu, záleží na jejích rozměrech a na konkrétním stavebním úřadu. Ještě před zahájením stavby si svůj projekt ověřte na stavebním úřadě, ať máte jistotu. Někde totiž budete potřebovat razítko.

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.