Co si představit pod zimní zahradou?
Zimní zahrada je jakýmsi zaskleným posezením u domu. Může být v patře, ale i v přízemí, kde většinou navazuje na velké francouzské okno. Pokud nemáte možnost vytvořit takové místo na zahradě, můžete si vybudovat zimní zahradu na balkonu. Stačí jej zasklít a vybavit vhodnými rostlinami. Efektně vypadá například i půlkruhová zimní zahrada, její stavba však může být náročnější na provedení.
Nejvíce inspirace a jasnější představu o tom, co se může ukrývat pod názvem zimní zahrada, získáte při prohlížení fotografií na internetu.
Proč si pořídit zimní zahradu u domu nebo na balkonu?
Zimní zahrada na terase je ideálním řešením pro milovníky přírody a světlých prostor. Jde o skvělé místo pro celoroční pěstování pokojových rostlin vyžadujících více světla. Ze zateplené zimní zahrady můžete vytvořit nejenom místo k příležitostnému posezení, ale například i stylový obývací pokoj. Záleží na umístění a propojení s dalšími místnostmi. Díky přístavbě v podobě zimní zahrady navíc trochu rozšíříte obytný prostor domu.
Vytvořením zimní zahrady z balkonu pak získáte místo, kde můžete relaxovat a zároveň dopřát rostlinám perfektní péči v zimě i v létě. Balkonová zahrada bude dělat radost nejenom vám, ale i kolemjdoucím, kteří ji mohou obdivovat z ulice.
Kde se dá postavit zimní zahrada?
Obecně se dá říci, že kdekoliv, kde je to vhodné. Při orientaci směrem na východ si budete užívat krásné prosluněné ráno, ale odpoledne a večery mohou být studenější.

Při orientaci na západní stranu se zase může stát, že se bude zimní zahrada v létě přehřívat. Doslova skleník vytvoříte během letních měsíců ze zahrady orientované jižním směrem. Při plánování je tedy dobré zvážit i možnosti stínění pro regulaci procházejících slunečních paprsků a tepla. Ideální však bývá jihovýchodní strana domu.
Výstavba zimní zahrady svépomocí
Se stavbou zimní zahrady si poradíte klidně i sami. Základem je dobrý plán, který myslí nejenom na konstrukci a použité materiály, ale i na další nezbytnosti, jako je větrání v podobě oken, dveří či ventilátorů. Aby se vzduch vyměnil, mělo by být větrání umístěno na protilehlých stranách. Rozmyslete si i možné vytápění, které vám dovolí využívat zasklený prostor i v nejtužší zimě. Teplejší klima vyžadují i některé rostliny.
Při výstavbě zimní zahrady svépomocí jsou jedinými náklady použité materiály. Základní konstrukce bývá často hliníková. Pro stěny a střechu můžete využít sklo. Modernější variantou s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi je polykarbonát. Nezapomeňte také na okapový žlab a pevnou základovou desku.
Pak už stačí zimní zahradu jen zařídit nábytkem, osvětlením a vhodnými rostlinami. Do vytápěných prostor s vyšší vlhkostí můžete pořídit citrusy, palmy, sukulenty, orchideje, jasmín, oleandry a další rostliny z jižních krajů. V nevytopené zimní zahradě pak můžete pěstovat středomořské rostliny známé z domácností – ibišek, břečťan, azalku, kapradiny a bylinky.
Jak je to s povoleními a co všechno si připravit
Speciální stavební povolení nepotřebujete ve chvíli, kdy je zimní zahrada součástí projektu na nový dům, případně na rozsáhlejší rekonstrukci. Pokud však chcete přistavět pouze samotnou zimní zahradu, záleží na jejích rozměrech a na konkrétním stavebním úřadu. Ještě před zahájením stavby svůj projekt zkonzultujte na stavebním úřadu, ať máte jistotu. V některých případech totiž budete potřebovat razítko.