Je s živým plotem opravdu tolik práce, jak se traduje?

Ne každý si na živý plot troufne, a tak zaručeně upoutá pozornost. Pokud se však o něj nebudete řádně starat, může se ze zvídavosti stát nechtěná pozornost. A právě složité údržby se většina lidí obává. Když si ale vyberete vhodnou rostlinu a nástroje, tak zjistíte, že zase tak pracné to není.

To existuje tolik druhů?

Většina lidí si pod pojmem živý plot představí nějaký zelený keřík, který má takový tvar, jaký jen tak v přírodě přirozeně růst nenaleznete. Ale těchto „zelených keříků“ existuje více druhů: stálezelené, rychle rostoucí, kvetoucí, neopadavé, dobře snášející stín, popínavé nebo volně rostoucí.

Je dobré si tedy na začátku uvědomit, zdali se místo, kde živý plot bude, nachází ve stínu, či ve světle, kolik času a práce do něj chcete investovat a celkově která rostlina je pro váš pozemek nejvhodnější. Také je dobré rozhodnout, jestli bude plot sousedit s nějakou stavbou, či plotem, protože kvůli kořenům by váš plot mohl zničit nejenom sousedův majetek, ale i vaše sousedské vztahy.

Živý plot dokáže vytvořit perfektní soukromí.

Kdy a jak?

Sázet můžete od jara do podzimu (záleží na konkrétním druhu). Ale je nutností, aby se stihl zakořenit před zimou. Aby se vám podařilo živý plot zasadit rovně, použijte třeba provázek, který doma určitě máte – je to snad nejosvědčenější trik!

Pokud totiž plot zasadíte křivě, může to být velký problém. Tuto chybu už později nenapravíte ani velmi dobrým střihem, jak se většina lidí mylně domnívá. Taky na jeho výsadbu předpřipravte co nejlépe půdu. Přece jenom se nejedná o keřík rajčat, ale o plot, který bude dominantou vašeho pozemku. Začátky nepodceňte.

Nenechte si živý plot přerůst „přes hlavu“, sice nevyžaduje moc práce, ale bez úplného povšimnutí ho taky nechat nemůžete.

Představivosti se meze nekladou

Při slovech „živý plot“ si spousta lidí může vybavit luxusně sestříhané keře do nejrůznějších tvarů. Líbí se vám snad koule, jehlan nebo tvary zvířat či lidí? I při tvarování si můžete pomoct nějakými předměty, třeba právě již zmiňovaným provázkem. Také pomocí tvrdého kartonu vytvarujete leccos. Stačí ho přiložit k boku a podle jeho obrysu provést střih.

Avšak na složitější tvary, jako je třeba srdíčko, spirála či zvíře, je potřeba více plánování. Je totiž možné, že budete muset sesadit i více rostlin dohromady.

Pro takové složitější tvary jsou nejvhodnější tis nebo zimostráz, protože mají drobné listy. Pro tvarování bude nutné použít opory, ke kterým přivážete větvičky, aby rostly směrem, který daný tvar požaduje. Pomůže vám kupříkladu drátěné pletivo. Můžete si ho sami vytvarovat do tvaru, který chcete, a pak do něj vplétat větvičky, aby rostly žádaným směrem.

Pokud se budete o keř dobře starat, tak by po čase měla forma v hustém listí zmizet. Taky berte na vědomí, že živý plot je jako vlasy – pokud chcete, aby byly dlouhé, neobejdou se bez pravidelných střihů konců. Nikdy nespěchejte a neudělejte to, že se rozhodnete keř zastřihnout až potom, co doroste do vaší požadované výšky. Pokud ho nebudete pravidelně zastřihávat, tak keř bude od země řídnout.

Nemůžete si pořídit psího miláčka? Nevadí! Zahradu vám „hlídat“ mohou rovnou tři.

Nejsou nůžky jako nůžky

Plotové nůžky rozhodně ztracenou investicí nebudou. S elektrickými nůžkami vytvoříte rovné plochy či tvary na živých plotech. Jejich výhodou je nižší cena a hmotnost, takže díky své lehkosti jsou vhodné i pro ženy. Navíc mají tichý chod. Mezi nevýhody patří nižší výkon a kabel, který za sebou budete muset vláčet – může se vám plést při práci.

Benzinové nůžky nejsou zase při práci omezeny kabelem, takže je můžete použít kdekoliv. Díky vysokému výkonu jsou vhodné pro úpravu větších ploch.

Naopak pro úpravu detailů na živém plotě či menších keříků jsou ideální akumulátorové nůžky, které též nejsou omezeny přívodním kabelem.

Teleskopické nůžky jsou dobré pro ty, kteří potřebují zastřihnout vyšší keře, ale zároveň mají rádi pevnou půdu pod nohama.

Opatrnost nade vše

Nejedná se o adrenalinovou zábavu, ale opatrný by člověk měl být při všem. Pokud nemáte vyloženě obě ruce levé, věříme, že se vám nic nestane. Přesto se pár tipů může hodit, než si přijdete na svůj grif.

  • Pokud budete používat jiné nůžky než ruční, tak je potřeba pracovat v klidu a nebýt zbrklý. Nůžky držte vždy oběma rukama. Přece nechcete, aby vám ujely a vy přišli o kus keře nebo prstu.
  • Opatřete si minimálně kombinaci ochranných brýlí s pracovními rukavicemi. Doporučuje se i dlouhý rukáv a nohavice s tlustějším materiálem.
  • Nikdy, ale nikdy nestříhejte tak, abyste museli zvedat ruce s nástrojem vysoko nad hlavu. Může dojít k tomu, že ztratíte rovnováhu. Radši si opatřete stabilní schůdky nebo teleskopické nůžky. Je nezbytné, abyste pevně stáli.

FOTOGALERIE:

Souhlasím s podmínkami

  1. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře uděluje klient souhlas Hypoteční bance, a.s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 13584324 (dále jen „Banka“), aby za účelem kontaktování klienta s nabídkou vhodného úvěrového produktu dle klientem zadaných parametrů shromažďovala, zpracovávala a uchovávala poskytnuté osobní údaje klienta – zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru, a to v rozsahu jméno, příjmení a e-mailová adresa.
  2. Souhlas se zpracováním osobních údajů je dobrovolný, s ohledem na výše uvedené je však podmínkou pro zpracování formuláře klienta a osobních údajů v něm uvedených k výše uvedenému účelu. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za výše uvedeným účelem uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení.
  3. Klient má právo vyžádat si informaci o tom, jaké osobní údaje Banka o klientovi zpracovává, a to na kterékoliv pobočce Banky. Za poskytnutí informace náleží Bance poplatek dle aktuálního Sazebníku Banky.
  4. Pokud klient zjistí nebo se domnívá, že Banka provádí zpracování jeho osobních údajů v rozporu se zákonem nebo že došlo k porušení jeho práv, má právo domáhat se nápravy za využití všech prostředků, které mu platná právní úprava poskytuje, zejména požádat Banku o vysvětlení a požadovat, aby Banka odstranila takto vzniklý stav, tj. např. žádat provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Klient dále vyplněním a odesláním formuláře uděluje souhlas s tím, aby osobní údaje klienta– zájemce o poskytnutí hypotečního úvěru byly použity za účelem nabízení dalších obchodů a služeb ze strany Banky, Československé obchodní banky, a. s. se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ: 150 57, IČ: 00001350 a dalších společností působících v rámci skupiny ČSOB, a to i elektronickými prostředky. Informace o společnostech působících v rámci skupiny ČSOB jsou k dispozici na internetových stránkách ČSOB www.csob.cz. Tento souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení dalších obchodů a služeb uděluje klient Bance na dobu jednoho roku ode dne jeho udělení s tím, že klient má právo tento souhlas kdykoliv odvolat; odvolání souhlasu je třeba provést písemně vůči Bance na adresu jejího sídla.